stopki do mebli maszyn

Jak wybrać nóżki do mebli? Garść praktycznych porad

Nóżki to jeden z najczęściej wybieranych akcesoriów meblarskich. Mogą być stosowane w krzesłach, szafach, regałach, komodach, łóżkach i licznych innych elementach wyposażenia. Samodzielny ich wybór może być problematyczny, jednak nie jest niemożliwy do przeprowadzenia. Poniżej podpowiadamy jak tego dokonać oraz w jakich sytuacjach warto sięgać po nóżki dedykowane do mebli.

Nóżki do mebli – kiedy mogą się przydać?

W wielu meblach nóżki są dodawane fabrycznie. Oznacza to, że kupując mebel jest on wyposażony w przymontowane do niego i pasujące zestawy nóżek. Jeśli jest ich pozbawiony – wówczas warto zakupić je samodzielnie. Ponadto na zakup decydujemy się, gdy dotychczasowe nóżki w meblach są zniszczone lub gdy planujemy zmienić aranżację pokoju, a zwłaszcza wymienić podłogę na nową. Dobierając ten drobny detal możemy sprawić, że różne elementy wyposażenia i umeblowania będą do siebie pasować.

Materiał wykonania a wytrzymałość nóżek

Nóżki są wbrew pozorom nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również użytkowym i ochronnym. Dlatego powinny być odporne na różnego typu szkodliwe oddziaływania, jakie im na co dzień zagrażają. Do nich należą przede wszystkim wilgoć i detergenty, oddziałujące na nie podczas sprzątania podłogi. Równie ważne są uszkodzenia typu mechanicznego, których powstawaniu sprzyja częste zamiatanie i odkurzanie. Oczywiście nóżki powinny być też odporne na długotrwały nacisk sił fizycznych, związanych z ciężarem mebli i znajdującym się w nich wyposażeniem.

Najczęściej wybór pada na produkty wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych. W przypadku metalu – warto zdecydować się na nóżki wykonane ze stopów wzmocnionych warstwą antykorozyjną. Wśród nich znajdują się między innymi wysoce estetyczne nóżki chromowane, o połyskliwej, błyszczącej powierzchni. Nóżki plastikowe (a także gumowe) są również dobrym wyborem. Są odporne na wilgoć i chemikalia oraz mogą występować w rozbudowanej palecie kolorów.

Gdzie i jak kupować nóżki do mebli?

Na szczęście odnalezienie nóżek pasujących do konkretnego zestawu mebli nie jest problematyczne. Nóżki są dość łatwo dostępne i występują w wielu wersjach. Ich rozmiary są często uniwersalne, co pozwala na zastosowanie w przypadku niemal każdego typu mebla. Na ostateczny koszt zakupu ma wpływ między innymi typ materiału wykorzystanego w produkcji nóżek. Tańsze będą modele plastikowe, a droższe ich polerowane, chromowane lub mosiężne odpowiedniki.

W ofercie wielu sklepów znajdują się zarówno nóżki dostępne na sztuki, w opakowania zawierających po kilka egzemplarzy (np 4 lub 8) jak i kilkadziesiąt. Te ostatnie są przeznaczone przede wszystkim dla firm meblarskich, a także dla odbiorców prywatnych, którzy hobbystycznie zajmują się wykonywaniem mebli na własną rękę. Wybór dużego opakowania może okazać się też dobry ruchem, jeśli planujemy wymianę wszystkich nóżek w naszym mieszkaniu na nowe.

Oczywiście odradzamy zakup nóżek używanych. Elementy te powinny zostać przymocowane do mebla na okres wielu lat, a często po demontażu nie nadają się do użycia w innym miejscu. Ponadto zakup nóżek nowych nie wiąże się z dużym wydatkiem – cena za jedną sztukę może wynosić (w przypadku opakowań zbiorczych) zaledwie kilka złotych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą stopek regulowanych!