Krzesło biurowe, nazywane też fotelem biurowym, to stały element naszego życia, z którego korzystamy nie tylko w pracy, ale także we własnym domu lub mieszkaniu. Niemal każda osoba pracująca przy biurku lub komputerze spędza ten czas siedząc właśnie na fotelu biurowym. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z jakich elementów jest on złożony oraz jaki mają one wpływ na komfortowe korzystanie z niego. Poniżej przybliżamy to zagadnienie oraz podpowiadamy jak powinno być skonstruowane ergonomiczne krzesło biurowe.
Fotele biurowe a pozycja siedząca – czyli kwestia ergonomii
Siedzenie w pracy lub w domu może znacząco obciążyć nasze plecy oraz kręgosłup. Wszystko zależy od tego na jakim podłożu siedzimy oraz jaką utrzymujemy w tym czasie pozycję. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób pracujących na komputerze, które mogą być szczególnie narażone na nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa. Dlatego nowoczesne krzesła biurowe wykonuje się zgodnie z zasadami ergonomii. Ich konstrukcja ma sprzyjać utrzymywaniu prawidłowej pozycji, odciążać wybrane partie pleców oraz pomagać w utrzymaniu ich w prostej pozycji.
Najważniejsze elementy w ergonomicznych krzesłach biurowych
Wybierając fotel biurowy do pracy lub do domu należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, materiał obiciowy, lecz również na jego konstrukcję. Obowiązkowa jest obecność wysokiego oparcia, podłokietników, uwypuklenia w części lędźwiowej. Ponadto krzesła biurowe mogą posiadać dodatkowo podnóżek, zagłówek lub inne elementy zwiększające wygodę w czasie siedzenia.
Warto też ograniczyć się wyłącznie do krzeseł ulokowanych na stabilnej podstawie – na przykład w formie pięcioramiennej, z obrotowymi kółkami. Dobrej jakości fotele biurowe powinny pomóc zachować prawidłowy kształt kręgosłupa – lekko rozciągniętej litery S. Jednocześnie powinno zapewnić odpowiednie i wygodne podparcie, odciążając plecy, ręce, głowę.
Poszczególne elementy w konstrukcji krzesła biurowego
Jak powinny wyglądać poszczególne elementy w ergonomicznym fotelu biurowym? Oczywiście nie wszystko jesteśmy w stanie ocenić na podstawie samych oględzin krzesła. Często konieczne okazuje się jego przetestowanie – usiądnięcie na nim, przyjęcie wygodnej pozycji oraz sprawdzenie jak na nasze ruchy reaguje jego konstrukcja.
Pierwszą istotną sprawą jest wysokość na jakiej znajduje się siedzisko. Jego ułożenie powinno pozwalać na przyjęcie pozycji, w której kolana będą zgięte pod kątem prostym. Najlepiej wybierać w tym celu fotele biurowe z regulowanym ustawieniem wysokości. Ponadto siedzisko powinno być na tyle rozległe, by podczas siedzenia obejmowało cała powierzchnię naszych pośladków. Może mieć lekkie wgłębienie pośrodku, lecz równie dobrze sprawdzą krzesła z siedziskiem płaskim.
Oparcie powinno sięgać przynajmniej do poziomu łopatek oraz potencjalnie posiadać regulowany zagłówek. Powinno być też wyposażone w zgrubienie na wysokości lędźwi oraz być stosunkowo miękkie. Pozwoli to na oparcie się i odciążenie naszych pleców po kilku godzinach spędzonych w pozycji wyprostowanej.
Podłokietniki są ważne z uwagi na odciążenie rąk. Nie powinny być zbyt wąskie, szczególnie jeśli pracujesz przy komputerze. Powinny nadawać się również do regulacji zgodnie z potrzebami osoby użytkującej dane krzesło. Dobrze dopasowane podłokietniki odciążą także ramiona i kark. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą części do krzeseł biurowych!