Przyssawki do szkła – potrójne czy podwójne? Którą wybrać?

Wybór przyssawki do szkła ma olbrzymie znaczenie i wpływa na trwałość powstałego mocowania. Najczęściej wybór pada na przyssawki podwójne lub potrójne, wykorzystywane w realizacji prac budowlanych, remontowych, transportowych jak i wielu innych. W tym artykule przybliżamy charakterystykę obu typów przyssawek podpowiadając – kiedy i dlaczego warto wybrać konkretny wariant oraz jakich korzyści możemy się spodziewać w trakcie jego użytkowania. 

Przyssawki do szkła – zastosowanie i przeznaczenie

W przypadku obróbki i montażu szkła, przyssawki mają kluczowe znaczenie dla pomyślnego sfinalizowania zamierzonych prac. Stosuje się je w trakcie transportu szyb, okien i innych wyrobów szklanych. Są też niezastąpione w montażu szyb samochodowych oraz w realizowaniu różnych prac budowlanych, na przykład tych na wysokościach. Ponadto przyssawki stosuje się w branży meblarskiej, jako element stabilizujący meble do zabudowy i nie tylko. 

Poszczególne prace należy realizować wykorzystując odpowiednio dobrane do nich przyssawki. Warianty podwójne oraz potrójną posiadają wiele różnic, dotyczących nie tylko samej ilości przyssawek, ale przede wszystkim ich zdolności do bezpiecznego przenoszenia ciężarów i zachowania stabilnej pracy. 

Przyssawki podwójne – kiedy warto stosować?

Przyssawki podwójne przeznaczone są do pracy z elementami szklanymi średnich rozmiarów oraz o przeciętnym ciężarze. Są stosowane wtedy, gdy liczy się łatwe manewrowanie w obrębie danej powierzchni, na przykład w czasie realizowania prac montażowych lub wykończeniowych. Ich zastosowanie daje gwarancję, że pozycjonowanie będzie przebiegało sprawnie i bez przeszkód. 

Przyssawki potrójne – do zadań szczególnie wymagających

Przyssawki potrójne stosuje się w obsłudze tafli szklanych o dużych rozmiarach i wadze. Obecność dodatkowej przyssawki gwarantuje zwiększoną wytrzymałość oraz bezpieczeństwo swojemu operatorowi. Najczęściej przyssawki takie stosują osoby pracujące z szybami na wysokościach. Wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba kontrolowanego manewrowania taflami szklanymi, a zarazem ograniczenia do minimum ryzyka upadku, można stosować wersje potrójne. 

Wybór podwójnej czy potrójnej przyssawki?

Jak ustalić, która przyssawka będzie wyborem trafionym w danej sytuacji? Zależy to w największym stopniu od wymogów stawianych przez tafle szkła, z którymi będziemy pracować, a tym samym od względów bezpieczeństwa. Ponadto liczy się stopień precyzji w manewrowaniu ze strony operatora. 

Jeśli mamy wątpliwości, warto przyjrzeć się specyfikacji posiadanych już przyssawek, sprawdzając maksymalną określoną dla nich nośność. Nie można jej przekraczać, dlatego jeśli przyssawka podwójna okaże się niewystarczająca, konieczne będzie wykorzystanie przyssawki potrójnej. Szczególnie jeśli realizować będziemy intensywne prace budowlane lub przemysłowe, warto nie rezygnować z bezpieczeństwa.